Mole na dywanie.Co robić?

mole na dywanie
Dywan uszkodzony przez mole

Dywany odgrywają bardzo istotną rolę w wystroju każdego pomieszczenia. To dodatek, który nadaje charakteru i jednocześnie zapewnia komfort i przyjemne doznania w trakcie chodzenia. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej kolorystyki i tkaniny wykorzystanej do produkcji. Kiedy już udekorujesz pokoje atrakcyjnymi materiałami i wzorami, musisz mieć świadomość, że pranie dywanów to kolejny niezbędny krok, który umożliwi Ci dbanie o wnętrze i zachowanie podłogi w nienagannym stanie przez długie lata.

Mole — jak sobie z nimi poradzić?

Mole to niewielkie motyle, które po zagoszczeniu w Twoim domu zaczną siać spustoszenie zarówno w ubraniach, jak i meblach. Jednak na ich obecności ucierpią przede wszystkim dywany. Bardzo trudno je wytępić, dlatego zrób wszystko, żeby zapobiegać ich pojawieniu. Aby walka z godnym przeciwnikiem nie była z góry narażona na porażkę, musisz go lepiej poznać. Mole są małe, gdyż osiągają maksymalnie jedenaście milimetrów i żywią się zarówno sztucznymi, jak i naturalnymi tkaninami. Za miejsce bytowania szczególnie upodobały sobie właśnie dywany, ale po pewnym czasie przenoszą się również do szaf. Jeśli wiesz, że szkodniki możesz znaleźć właśnie na podłodze, pamiętaj o regularnej kontroli, gdyż owady mogą się pojawić z dnia na dzień.

Co zrobić z molami?

Kiedy rozpoznasz, że w Twoim dywanie zagnieździły się mole, zacznij przede wszystkim trzepać i szczotkować dywan. W ten sposób istnieje cień szansy na pozbycie się zarówno dorosłych osobników, jak i również ich larw. Jednak w większości przypadków domowe metody okazują się niewystarczające.  W tej sytuacji pralnia dywanów to najlepsze i jednocześnie najszybsze rozwiązanie. Specjaliści mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w walce z brudem, ale również i owadami, które niszczą dywany.

Pranie dywanów w pralni Bryza w Lublinie to jedyna opcja, gdyż włókna owadów i larwy wplątują się głęboko we włókna, dlatego na nic zda się dobrej jakości odkurzacz. Tutaj sprawdzą się tylko profesjonalne sposoby i środki. Używane w pralniach produkty są bardzo mocne i skutecznie pozbywają się nieproszonych domowników, a specjalistyczne szczotki i inne urządzenie ułatwią usunięcie każdej pojedynczej sztuki. Pominięcie jednego owada niestety przyczynia się do ponownej inwazji, a tego przecież chcesz za wszelką cenę uniknąć. Powinieneś wiedzieć, że mole namnażają się w zastraszającym tempie i z jednego osobnika w krótkim czasie robi się kilkaset.

Fachowe czyszczenie dywanów w pralni to jedyna i skuteczna opcja pozbywanie się moli. Dezynfekcja to bardzo ważny etap, który zostaje wykonany przy pomocy najlepszej jakości środków, które skutecznie radzą sobie z omawianym problemem. Skoro wiesz już, czym są mole i w jaki sposób musisz z nimi walczyć, rodzi się pytanie, czy istnieją sprawdzone sposoby zapobiegania ich inwazji?

Jak uniknąć zagnieżdżenia się moli w dywanie?

Kiedy masz ochotę na zmianę wystroju wnętrza nowy dywan to doskonała propozycja. Niestety w związku z wnikającym do niego kurzem i zanieczyszczeniami, staje się miejscem szczególnie podatnym na szkodliwe działanie owadów. Mole wyglądają bardzo niewinnie, ale żywią się zarówno naturalnymi, jak i sztucznymi tkaninami. Z tego względu musisz skupić szczególną uwagę na dbaniu o czystość. Upewnij się, że korzystasz z dobrej jakości odkurzacza. Urządzenie szybko i sprawnie usuwa ludzki naskórek, sierść zwierząt, resztki jedzenia i wszystko inne co możesz znaleźć we włóknach dywanu. Odkurzaj co najmniej dwa razy w tygodniu, wtedy unikniesz zalegania kurzu i oczyścisz terytorium, które może zostać zamieszkane przez mole.

W dalszej kolejności postaraj się o regularne pranie dywanów, gdyż właśnie w taki sposób usuniesz nagromadzony we włóknach brud i larwy moli. Młode przez kilka tygodni pozostają w jajkach. Pralnia dywanów Bryza w Lublinie to doskonałe miejsce do czyszczenia, w której używana zostaje najnowsza technologia, sprawdzone środki i metody. Nie musisz informować nas, że w Twoim dywanie znajdują się szkodniki. Fachowa ekipa sprawdzi to mimo wszystko, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Jak szkodniki znajdują drogę do Twojego domu?

Mole mogą zostać przyniesione ze sklepu albo w trakcie wizyty u znajomego wejść na Twoje ubrania. Część szkodników przedostaje się do Twojego mieszkania przy pomocy kanału wentylacyjnego. Zjawiają się niespodziewanie, a samice w ciągu jednego dnia składają nawet 200 jaj. Możesz się ich nabawić w każdym momencie bez względu na to, czy przykładasz szczególną uwagę do porządku, a także ile lat ma Twoje mieszkanie.

Zapobieganie inwazji moli polega więc na regularnym sprzątaniu i obserwacji. Jeśli jesteś na nie wyczulony, istnieje niewielkie ryzyko, że niespodziewanie odkryjesz tysiące niewielkich osobników zjadających Twój dywan.

Kiedy decydujesz się na zmianę wystroju, a Twój dywan zostanie na jakiś czas umieszczony na strychu, pamiętaj o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Odkurz go, wypierz i dobrze wysusz. W dalszej kolejności do środka włóż specjalny środek przeciwko szkodnikom, a następnie zawiń w folię. Specyficzny zapach odstraszy mole. Twój dywan cały czas prezentuje się atrakcyjnie nawet po długim przechowywaniu. Miej na uwadze, żeby sprawdzić, jak często trzeba wymieniać używany środek. Produkty z upływem czasu przestają spełniać swoją funkcję. Pranie dywanów zostaw nam, a Ty pamiętaj o regularnym odkurzaniu i środkach chroniących przed szkodnikami.

Cennik prania dywanów dostępny jest tutaj

oceń artykuł