Dywany doskonale prezentują się we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, klasycznym oraz loftowym. Nie może ich zabraknąć w sypialni, pokoju dziecięcym oraz salonie, gdyż zapewniają pożądane ciepło, ale również wpływają na estetykę. Niestety wraz z upływem czasu mogą pojawić się na nich nieatrakcyjne plamy i zmiany w kolorystyce. Dzisiaj odpowiemy na pytania — skąd się biorą i czy można im zapobiegać?

Jak często prać dywany?

Pranie dywanów powinno odbywać się dwa razy w roku, gdyż gromadzą się w nich zanieczyszczenia, naskórek, resztki jedzenia, włosy, sierść zwierząt i inne zabrudzenia, które wpływają nie tylko na wygląd podłogi, ale również odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Pralnia dywanów Bryza w Lublinie dokładnie wyczyści każdy dywan i to bez ryzyka jasnych plam, które mogą stanowić efekt  wykorzystywania zbyt intensywnych środków do czyszczenia. Chemia, wśród której można wymienić wybielacze chlorowe, wodorosiarczek sodu oraz pozostałe roztwory wpływają niekorzystnie na naturalne włókna i sprawiają, że zmieniają kolor. Używane produkty rozpuszczają łuski znajdujące się po zewnętrznej stronie włókien, co początkowo daje dobry efekt i pożądaną gładkość oraz zwiększa odbijanie światła, jednak wraz z upływem czasu zauważa się coraz więcej negatywnych skutków ubocznych stosowania silnych środków.

Czyszczenie dywanu we własnym zakresie przy użyciu chemii wpływa niekorzystnie na jego kondycję. Usunięcie zewnętrznej warstwy, której przypisuje się ochronną funkcję, sprawia, że dywan jest bardziej podatny na zabrudzenia. Najgorsze są kwaśne plamy i trzeba na nie bezwzględnie uważać.

Z kolei w trakcie prania punktowego występuje blaknięcie oraz całkowita utrata koloru.

Jak dbać o rozjaśniane dywany?

Barwione dywany, które powstają w Chinach, Pakistanie czy Indiach nie powinny być narażane na działanie promieni słonecznych, gdyż ich kolor bardzo szybko ulega zmianie (różnice w odcieniu można zauważyć w miejscach, gdzie włókna są najbardziej uszkodzone).

Pranie dywanów we własnym zakresie również może przyczynić się do zmiany koloru, szczególnie w przypadku, kiedy w celu wyschnięcia zostanie umieszczony na dworze. Kolor niebieski , różowy czy inne odcienie mogą zmienić się w nieatrakcyjne beże czy szarości.

Dywany z naturalnymi włóknami zmieniają kolor, ale jednocześnie istnieje większe ryzyko zabrudzenia. Plama z soku, rozlane wino czy kawa nie chcą zejść w trakcie czyszczenia w domowym zaciszu, dlatego wiele osób sięga po bardziej zaawansowane środki, czyli odplamiacze, które bardzo niekorzystnie wpływają na wygląd dywanu (prezentuje się on jeszcze gorzej niż przed przystąpieniem do prania).

To dobry moment, żeby zaznaczyć, że mocne chemikalia nie powstają z myślą o naturalnych dywanach (jedwabnych, bawełnianych czy wełnianych). Ich zadanie polega na czyszczeniu syntetycznych wykładzin dywanowych — w przeciwnym wypadku pojawiają się jaśniejsze plamy, z którymi nie można nic zrobić.

Czyszczenie w domu — tak czy nie?

Jeśli pranie dywanów odbywa się we właściwych warunkach i przy zastosowaniu odpowiednich środków – ich kondycja nie powinna ulec zmianie. Bardzo ważna jest także temperatura wody używanej do czyszczenia. Nawet jeśli zostaną używane odpowiednie środki czyszczące, ale temperatura będzie zbyt wysoka, dywan ulegnie zniszczeniu.

Czyszczenie w domu stwarza ryzyko niedokładnego wypłukania użytych środków chemicznych, które pozostają we włóknach. Taka nieuwaga przyczynia się do przyspieszenia procesów blaknięcia naturalnych dywanów. Niestety, już po kilku tygodniach prezentują się znacznie gorzej.

Pralnia dywanów Lublin zadba o to, żeby podstawa włókien oraz końcówki nie różniły się między sobą kolorem. Dywan, którego baza ma ciemniejszy odcień, a końcówki wydają się jaśniejsze, nie prezentuje się atrakcyjnie. Dodatkowo sprawia wrażenie, jakby został posypany śniegiem albo kurzem.

Co zrobić, żeby dywan nie blaknął?

Właściwe pranie dywanów polega na stosowaniu odpowiednich środków, temperatury  i optymalnych technik suszenia. Dzięki czemu bez trudu zachowasz dobrą kondycję  dywanów oraz utrzymasz oryginalne kolory. Na szczególną uwagę zasługują również impregnaty do dywanów, gdyż doskonale chronią przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Światło docierające przez szybę stanowi spore zagrożenie dla wełny, jedwabiu oraz bawełny. Regularne nakładanie środków zabezpieczających przyczyni się do zachowania pięknego wyglądu dywanu. Wszystkie czynności sprawią, że dywan będzie nadawał wnętrzu charakteru, a nie oszpecał go.

Warto sprawdzić także domowy sposób na wyblakłe dywany oraz starte kolory. Po zakończonym odkurzaniu na dywanie rozpyla się niewielką ilość wody z octem. Efekty są zadowalające, co pozwala na odświeżenie podłogi oraz przedłużenie żywotności dywanu.

Dodaj komentarz

oceń artykuł