Pranie dywanów to jedyny sposób, aby pozostawały świeże i higieniczne, a przy tym stanowiły doskonały dodatek do pokoju. Część plam możesz usunąć we własnym zakresie, a inne wymagają specjalistycznych urządzeń oraz odpowiednich technik. W tym celu warto wspomóc się możliwościami i doświadczeniem, jakie gwarantuje pralnia dywanów Lublin. Profesjonaliści powinni zająć się Twoim dywanem raz na pół roku, ale co zrobić, kiedy na świeżo wypranej wykładzinie pojawi się plama z kawy, soku albo inny brud?

Ocet winny

Czyszczenie dywanów przy pomocy profesjonalnych środków przynosi najlepsze rezultaty oraz bardzo dobre efekty. Jednak w międzyczasie możesz wybrać  naturalne środki, które znajdziesz we własnej kuchni albo łazience i wykorzystując je przywrócić dywanowi świeżość oraz utracony blask.

Jednym z domowych sposobów usuwania plam i zabrudzeń jest wykorzystanie octu winnego. To naturalne oraz ekologiczne rozwiązanie, które nie wpłynie niekorzystnie na kolor oraz kondycję wykładziny. Dlaczego właśnie ocet winny? To produkt spożywczy odpowiadający za bardzo szybkie usuwanie tłuszczu, czyli sprawdza się, kiedy na dywanie rozleje się sos albo pojawi się plama po spożywanym posiłku. Ocet działa bardzo szybko i charakteryzuje się dużą skutecznością. Dodatkowo zabija bakterie i zarazki, dzięki czemu przestrzeń, w której mieszkasz, nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale dodatkowo jest higieniczna. Pamiętaj, że cenne właściwości uwalniają się pod wpływem temperatury, dlatego trudne plamy potraktuj mieszanką letniej wody z octem. Wykorzystaj delikatną ściereczkę z mikrofibry, zwilż problematyczne miejsce i pocieraj aż do uzyskanie pożądanych rezultatów.

Proszek do pieczenia

Pranie dywanów i usuwanie plam przy pomocy proszku do pieczenia cieszy się sporą popularnością wśród osób, które mieszkają ze zwierzętami. Jest to uwarunkowane dezodoryzującymi właściwościami. Kiedy więc Twój pupil załatwi się w mieszkaniu, potraktuj plamę sodą oczyszczoną, a nieprzyjemny zapach zniknie niemalże od razu. Oprócz tego taki sposób nadaje się również do usuwania trudnych plam. Najlepiej jednak przygotować mieszankę składającą się z soli, octu, sody oczyszczonej oraz niewielkiego dodatku wody. Tak przygotowana pasta jest bardzo tania i służy za bardzo dobry środek czyszczący, który nie zaszkodzi żadnemu z domowników.

Sok z cytryny

Dodatek cytryny w środkach do czyszczenia nie jest przypadkowy. Owoc odpowiada za usuwanie pleśni oraz tłuszczu i pozostawia bardzo przyjemny zapach. Kiedy na Twoim dywanie pojawi się nieatrakcyjna plama, stwórz szybką miksturę z soku z cytryny oraz białego octu. Nałóż ją na powstałe zabrudzenia, odczekaj kilka minut, a następnie delikatnie zmyj. Jeśli mieszanka nie zadziała za pierwszym razem, próbuj aż do skutku.

Krem wykonany z kamienia winnego

Kiedy pranie dywanów Lublin może poczekać jeszcze kilka tygodni albo nawet miesięcy, ale na podłodze widoczne są nieestetyczne plamy, możesz zdecydować się na wykorzystanie kremu z kamienia winnego. Czy wiesz, o czym mowa? Wykorzystaj produkt uboczny wytwarzający się w trakcie fermentacji wina w beczce. Biały proszek, który zawiera kwas winowy, doskonale nadaje się do czyszczenia, gdyż jest całkowicie naturalny i nie wpływa niekorzystnie na kondycje podłogi. Uważaj jednak w przypadku delikatnych dywanów wykonanych z jedwabiu. W ich przypadku taki środek może okazać się zbyt szorstki.

Sól

Ostatni naturalny sposób na pranie dywanów polega na wykorzystaniu cennych właściwości soli. To doskonały środek dezynfekujący oraz ścierny, którym usuniesz ciągnące plamy z soku, czekoladę czy ślady po obiedzie. Nie wybieraj tego środka w przypadku delikatnych włókien, gdyż może działać zbyt intensywnie. Jeśli Twój dywan nie prezentuje się dobrze, możesz spróbować połączyć sól z innym roztworem, na przykład octem. W taki sposób stworzysz naturalny i jednocześnie skuteczny środek czyszczący.

Powyżej opisaliśmy kilka domowych sposobów usuwania zabrudzeń z dywanów. Wymienione produkty spożywcze są nie tylko naturalne, ale jednocześnie nie wymagają dużych nakładów pracy. Efekty są bardzo dobre, ale nie zastąpią usług, jakie zapewnia profesjonalna pralnia dywanów Lublin. Fachowcy korzystają z mocniejszych środków, stosują odpowiednią temperaturę oraz sprzęt, dzięki czemu usuwają nawet najbardziej zaawansowane zabrudzenia bez szkody dla wykładziny.

Zwierzęta domowe – jaki wybrać dywan?

oceń artykuł