Dywan to  niezwykle ważne wyposażenie wnętrza. Przy jego pomocy możesz ocieplić pokój, nadać mu charakteru oraz cieszyć się przyjemną w dotyku tkaniną. Pamiętaj jednak, że spełnia swoją rolę jedynie w przypadku, kiedy jest wolny od plam i ładnie pachnie. Wybierając odpowiedni dywan, zwróć uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także włukno wykorzystane do produkcji. Wśród dywanów naturalnych absolutnym numerem jeden są dywany wełniane. Swoją popularność zawdzięczają istotnym cechom – łatwo utrzymać je w dobrej kondycji, pięknie się prezentują i sprawiają, że głos kroków i inne hałasy stają się mniej słyszane. Pranie dywanów wełnianych również nie dostarcza większych trudności. Wystarczy regularnie odkurzać i raz na pół roku oddać do czyszczenia. Zajmie się tym pralnia dywanów Lublin.

Dlaczego warto wybrać dywan wełniany?

Dywany sprawiają, że wnętrze zyskuje całkiem inny charakter, staje się cieplejsze i bardziej przytulne – chce się tam spędzać czas. Dodatkowa funkcja polega na wyciszaniu kroków i hałasu. Na dużą uwagę zasługuje ochrona podłogi przed zarysowaniem i odbarwieniem. Dywany wełniane zasługują na szczególną uwagę. Wystarczy, że dobierzesz je kolorystycznie do pozostałych dodatków. Pamiętaj także o właściwej fakturze i będziesz mógł cieszyć się atrakcyjnym wnętrzem, w którym panują bardzo korzystne warunki. Pranie dywanów z wełny powinno odbywać się raz na pół roku. Niezwykle ważne jest także regularne odkurzanie (minimum dwa razy w tygodniu). Pralnia dywanów Bryza przy pomocy specjalnych środków czystości szybko usunie roztocza, zarazki, pozostałości jedzenia i włosy, które przedostały się do najgłębszej warstwy włókien. Znikną również plamy, które niekorzystnie wpływają na wygląd dywanu i psują cały efekt schludnego i harmonijnego wnętrza.

Dywany wykonane z wełny pochłaniają wilgoć znajdującą się w powietrzu, a następnie ponownie ją oddają. Dzięki nim w domu występuje bardzo korzystny mikroklimat. To Ty decydujesz jaka długość włukien odpowiada Ci najbardziej i jaki kolor oraz wielkość sprawdzą się w Twoim salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Jeśli przywiązujesz szczególną uwagę do naturalnych tkanin i jednocześnie zależy Ci na przestrzeganiu wysokich standardów higienicznych – wybierz dywan z wełny.

Dywany wełniane – rodzaje wraz z charakterystyką

Naturalne dywany z wełny cieszą się ogromną popularnością. Jednak w trakcie zakupów powinieneś zwrócić uwagę, że dostępne są różne odmiany. Są one uwarunkowane wykorzystanym do produkcji włosiem. Możesz wybrać dywan z wełny owiec albo wielbłądów – zarówno jeden, jak i drugi rodzaj ma swoje mocne, oraz nieco słabsze strony. Na walory estetyczne dywanu wpływa także rejon pochodzenia i wiek zwierząt.

Naturalne dywany, które powstały przy pomocy wełny nowozelandzkiej cieszą się szczególną popularnością. Są bardzo miłe w dotyku, nie pylą po zakupie, a występujące na dywanie plamy możesz usunąć przy pomocy sprawdzonych sposobów. Na Twoją uwagę zasługują także dywany, które powstały z wełny zwierząt posiadających certyfikat Woolmark. Mowa o ręcznie tkanych dywanach. Odróżniają się grubością, delikatnością oraz wyciszaniem dźwięków dobiegających z pokoju. Warto wspomnieć, że nie odkształcają się i szybko wracają do pierwotnej formy. Nie chłoną zabrudzeń i zarazków tak szybko, jak inne modele, ale żeby cieszyć się ze wszystkim zalet, trzeba regularnie poddawać je czynnościom pielęgnacyjnym.

Dywany tkane pętelkowo nie pylą, ale są cieńsze. Jest to uwarunkowane charakterystycznym procesem produkcji i zużyciem mniejszej ilości wełny.

Możesz zdecydować się na dywan typu Dhuriie – tkany na płasko. Zwróć uwagę, że nie pyli wcale, prezentuje się bardzo ładnie, a zużywa bardzo powoli. To rozwiązanie odporne na plamy.

Dywany ręcznie tuftowane również powstają przy pomocy naturalnej wełny (bez domieszki innych materiałów). Pamiętaj, że wraz z biegiem czasu na powierzchni dywanu możesz zauważyć występowanie pojedynczych włókien. Nie wyciągaj ich, wystarczy, że przytniesz je nożyczkami, a dywan przez długi czas będzie prezentował się atrakcyjnie.

Regularne czyszczenie dywanów umożliwia poprawę koloru, usunięcie najbardziej dotkliwych plam i zanieczyszczeń, a to wszystko bez uszczerbku na fakturze i jakości. Specjaliści piorą i suszą dywany, dzięki czemu trafiają w Twoje ręce w zdecydowanie lepszym stanie.

Dywany wełniane bez domieszek

Wełna to materiał niezwykle trwały i odporny na plamy oraz brud. Przez długi czas nie widać po niej żadnych oznak użytkowania. Aby Twój dywan pozostał w nienagannej kondycji, wystarczy regularnie go odkurzać. Nie mniejszą rolę odgrywa także pranie dywanów. Pamiętaj, że wełniany puch będzie unosił się przez kilka tygodni po zakupie, ale nie jest ani szkodliwy, ani nie wpływa niekorzystnie na kondycję dywanu. Po kilku tygodniach przestanie się wydzielać. Najbardziej pylą dywany z przystrzyżonych włókien, ale atrakcyjny wygląd i niezwykła miękkość na pewno zwrócą Twoją uwagę.

Wełna to trwały materiał, pod warunkiem, że pranie dywanów odbywa się w chłodnej temperaturze. Zimna woda pozwala uniknąć kurczenia. Pranie dywanów Lublin możesz zastąpić czyszczeniem przy pomocy pary.

Wełna z dodatkami

Wybierając dywan, weź pod uwagę połączenie wełny i wiskozy. Doskonała jakość łączy się ze sprężystością oraz atrakcyjnym połyskiem. Wykorzystanie wymienionych materiałów sprawi, że ładny wygląd idzie w parze z łatwością w trakcie czyszczenia. Pojedyncze plamy usuniesz od razu po rozlaniu płynu, a dodatkowo raz na pół roku poddaj dywan gruntownemu czyszczeniu. To zadanie, którego podejmie się pralnia dywanów Lublin.

oceń artykuł