Kiedy kupisz dywan, pragniesz, żeby stanowił atrakcyjną ozdobę w Twoim salonie czy sypialni. Może tak być pod warunkiem, że wiesz, jak go pielęgnować. Jeśli używasz odpowiednich detergentów do czyszczenia plam, regularnie go odkurzasz i wietrzysz, dywan przez wiele lat prezentuje się tak samo dobrze, jak w dniu zakupu. Ważne jest także gruntowne czyszczenie, które powinno odbywać się co najmniej raz w roku. Pralnia dywanów Lublin zajmie się tym zadaniem. Dzięki specjalistom kolor pozostanie intensywny, a plamy znikną. Skorzystanie z usług pralni jest o tyle ważne, że w Internecie możesz znaleźć wiele nieprawdziwych informacji na temat pielęgnacji dywanów. Nie daj się zmylić, tylko zapoznaj się ze sprawdzonymi i skutecznymi poradami na temat pielęgnacji dywanów.

sen na dywanie

Skorzystanie z usług pralni jest o tyle ważne, że w Internecie możesz znaleźć wiele nieprawdziwych informacji na temat pielęgnacji dywanów. Nie daj się zmylić, tylko zapoznaj się ze sprawdzonymi i skutecznymi poradami na temat pielęgnacji dywanów.

Regularnie odkurzaj dywan

Kiedy mówimy, regularnie odkurzaj, nie chodzi wcale o robienie tego codziennie, gdyż praca zawodowa, wychowanie dzieci, sprzątanie i gotowanie to wystarczająco dużo obowiązków. Dwa razy w tygodniu wystarczy, pod warunkiem, że w Twoim domu nie mieszka żadne zwierzątko. Dlaczego odkurzanie jest tak ważne? Dywany potrafią zgromadzić ogromną ilość kurzu, zanim jeszcze wyglądają na brudne. Intensywne obroty odkurzacza pozwalają usunąć większość zanieczyszczeń zgromadzonych we włóknach. Kiedy dochodzi do tego regularne pranie dywanów, usuniesz wszystkie bakterie, zarazki i nieprzyjemny zapach.

Zmywaj plamy tak szybko jak to tylko możliwe

Aby Twój dywan prezentował się atrakcyjnie, nie pozostawiaj na nim plam czy zacieków. Jednak ich czyszczenie może dostarczyć sporych trudności. Jeśli zastosujesz zbyt mocny detergent, kolory staną się mniej intensywne (barwnik spłynie), a plama będzie bardziej widoczna. W najgorszym przypadku włókna dywanu ulegną całkowitemu zniszczeniu, a plama na pewno nie zniknie.  

Kiedy pojawi się plama, zacznij od jej osuszenia oraz usunięcia wszystkich ciał stałych, które się w niej znajdują. Zrezygnuj z szorowania oraz pocierania – takie działania nie przyniosą żadnych efektów, a wręcz wbijają plamą głęboko we włókna. Kiedy usuniesz pierwsze zabrudzenia, wykonaj telefon i umów się na profesjonalne czyszczenie. Pralnia dywanów Lublin pomoże usunąć nawet najgorsze plamy.

Nie chodź po dywanie w butach

Zanieczyszczenia, błoto i zarazki przynoszone są do domu na butach. Z tego względu zdejmuj je w przedpokoju, zamiast chodzić w nich po całym mieszkaniu. Tylko w taki sposób zapobiegniesz wbijaniu brudu do włókien.

Możesz nie zdawać sobie sprawy, że chodzenie po domu w butach sprawia, że dywany zużywają się zdecydowanie szybciej, szczególnie jeśli znajdują się w najczęściej używanych pokojach – salonie czy przedpokoju. Zamiast butów zdecydowanie lepiej sprawdzą się kapcie oraz skarpetki. Nie bój się informować gości o zasadach panujących w domu i prosić o ściągnięcie obuwia. Tylko w taki sposób będziesz mieszkać w czystym domu, a Twoja podłoga nie będzie wymagać tak częstego prania.

Regularnie czesz dywan

Jeśli w Twoim domu panuje spore natężenie ruchu, wpadają znajomi z pracy czy koledzy dzieci włókna wbijają się w runo dywanu. Konieczne jest jego czesanie. Zacznij od dokładnego odkurzenia dywanu, a następnie przeczesz dywan specjalnym grzebieniem (możesz go kupić w sklepie internetowym). Pamiętaj, żeby unikać intensywnych ruchów i bardzo delikatnie podnosić zmatowione włókna. To doskonały sposób, aby poprawić estetykę dywanu i ożywić go.

Skutecznie usuwaj plamy po zwierzętach

Zwierzęta w domu to sama radość, ale radzenie sobie z plamami po nich to spore wyzwanie. Trzeba jednak postępować tak samo, jak w przypadku plam z jedzenia czy napojów, czyli dokładnie osuszyć podłoże. Pod żadnym pozorem nie należy szorować czy pocierać. Takie działanie prowadzą do wniknięcia kału czy moczu jeszcze głębiej we włókna. Profesjonalne pranie dywanów to kolejny krok. Dywan trzeba dostarczyć do specjalistów i to, w jak najszybszym czasie. Niestety, musisz mieć świadomość, że mocz ma kwaśny odczyn, a kolorowe dodatki do karmy sprawiają, że kał ma intensywny kolor i zapach. Nawet najlepsza pralnia nie jest w stanie zagwarantować, że plamy zostaną całkowicie usunięte.

Nieprzyjemny zapach moczu znika po praniu, ale może przyczynić się do zmiany koloru czy rozlania barwnika. Wraz z upływem czasu plama staje się coraz trudniejsza do usunięcia. Jeśli spróbujesz wyczyścić ją samodzielnie, ryzyko uszkodzenia dywanu i pogorszenia jego kondycji jest ogromne. Dlatego pranie dywanu pozostaw specjalistom. Jedyne co musisz zrobić to jak najszybciej osuszyć mocz czy kał.

Czyszczenie dywanu pozostaw profesjonalistom

Czyszczenie dywanu przez profesjonalistów to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż usuwanie plam i zabrudzeń we własnym zakresie. Każdy model powinien być prany co najmniej raz w roku, a jeśli w domu mieszkają również zwierzęta to dwa razy. Jak już wspomniano, odkurzanie jest ważne, ale nie usuwa całego brudu. Zanieczyszczony dywan szybciej się zużywa, dlatego regularne odkurzanie i pranie to podstawa.  

oceń artykuł