migracja koloru

Dywany to świetny dodatek do wnętrza – zapewniają ciepło i komfort w trakcie chodzenia oraz nadają wnętrzu charakteru. Jednak spełniają swoją funkcję tylko pod warunkiem, że są regularnie czyszczone. W jaki sposób możesz dbać o dywan? Przede wszystkim czyszczenie dywanów powinno odbywać się w pralni – profesjonaliści doskonale wiedzą, w jaki sposób usunąć trwałe plamy, jakich detergentów użyć oraz jaka temperatura nie zaszkodzi włóknom i kolorom. Pralnia dywanów Lublin zajmie się tym za Ciebie, dzięki czemu wybrany dywan będzie Ci służył przez wiele lat.

 

Rozlewający się barwnik

Jeśli decydujesz się na pranie dywanów we własnym zakresie, miej świadomość, że narażasz go na rozlanie barwnika. Oznacza to utratę intensywnych kolorów albo zlanie się wzorów w jedną palmę. To skutek uboczny uwarunkowany powierzchniowym barwieniem dywanów, dzięki czemu kolory nie są trwałe, a w trakcie czyszczenia zanikają jeszcze bardziej. Producenci często stosują barwniki roślinne, które po zastosowaniu środków chemicznych rozpoczynają szkodliwą reakcję, co skutkuje rozlaniem kolorów albo ich całkowitym wypłowieniem. Jeśli na Twoim dywanie znajduje się czerwony barwnik, musisz być szczególnie ostrożny, gdyż ryzyko rozlania się jest szczególnie wysokie.

Czyszczenie dywanów nie jest tak łatwe, jak możesz tego oczekiwać, dlatego nie podejmuj się tego zadania samodzielnie. Pralnia dywanów Bryza zatrudnia w swoim gronie specjalistów, którzy wiedzą wszystko o procesach barwienia i w trakcie czyszczenia wybierają bezpieczne metody. Wykonywany jest na przykład test barwnika, który pozwala uniknąć jego rozlania czy utraty koloru. Włókna, barwy oraz rozmiar dywanu nie ulegną zmianie. Jedyna różnica po zakończonym czyszczeniu to usunięcie wszystkich plam, brudu, bakterii, włosów i resztek jedzenia, ale bez uszczerbku na jakości.

Usuwanie plam w trakcie prania dywanów

Plamy na dywanach wpływają na ich estetykę, dlatego trzeba je za wszelką cenę usunąć. Samodzielne czyszczenie, a co gorsza korzystanie z porad znalezionych w Internecie może przyczynić się do zniszczenia włókien i wypłowienia koloru – to zmiany, których bardzo często nie można odwrócić. Uszkodzenie dywanu jest szczególnie poważne, kiedy plama osadzi się głęboko we włóknach. Najtrudniejsze do usunięcia są plamy po zwierzętach oraz kolorowych napojach – winie, napojach bezalkoholowych i innych. Niektóre plamy po nieskutecznym praniu utrwalają się i są niemożliwe do usunięcia.

Jaki z tego wniosek? Jeśli na Twoim dywanie pojawi się plama, nie czekaj, aż będzie za późno. Pralnia dywanów Lublin zajmie się problemem i przy pomocy profesjonalnych środków czyszczących zadba o wygląd wykładziny.

Brzydkie zapachy

Nieprofesjonalne czyszczenie dywanu przyczyni się do pozostawienia stęchłego i brudnego zapachu w pomieszczeniu. Nieprzyjemny aromat jest związany nie tylko z wykorzystywanymi detergentami, ale także niewłaściwą techniką suszenia. Brud miesza się z wodą i środkami do czyszczenia, a następnie osadza głęboko we włóknach. Wraz z upływem czasu rozpoczyna się proces gnicia, który powoduje brzydki zapach i jednocześnie jest bardzo szkodliwy dla wszystkich mieszkańców.

Profesjonalne pranie dywanów pozwala na usuwanie brzydkich zapachów i to bez ryzyka zniszczenia włókien czy utraty kolorów.

Użycie szkodliwych chemikaliów w procesie czyszczenia dywanów

Jeśli zabierasz się za samodzielne czyszczenie dywanów, zauważysz, że na półkach w markecie dostępnych jest wiele środków chemicznych. Producenci zapewniają o doskonałych efektach, ale tak naprawdę chemia wpływa niekorzystnie na wygląd dywanu i stanowi zagrożenie dla Twojej rodziny.

Naftalen rozpuszcza brud i zabija ćmy, ale jeśli użyjesz go do czyszczenia dywanów ryzyko wystąpienia nudności, wymiotów oraz dezorientacji jest stosunkowo duże. Regularne stosowanie naftalenu może przyczynić się nawet do uszkodzenia nerwów oraz wątroby.

Producenci stosują perchloroetylen, który powoduje uczucie zmęczenia, nudności oraz zawroty głowy. Zaszkodzą Ci nawet niewielkie ilości, a u dzieci może dojść do uszkodzenia nerek oraz wątroby.  

Etalon wykorzystywany w produkcji środków chemicznych przyczynia się do uszkodzenia nerek, nerwów oraz wątroby, dlatego pozostawienie nawet śladowych ilości tego składnika może skończyć się tragicznie. Pralnia dywanów Lublin stosuje przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla człowieka detergenty, dlatego to zdecydowanie lepszy wybór.

Wpływ wody i wilgoci na jakość dywanu

Nieprofesjonalne czyszczenie dywanów przy użyciu wody i pary wpływa na jakość włókien oraz pozostawia nadmiar wilgoci. To pierwszy krok do rozwoju pleśni, która jest niebezpieczna nie tylko dla dywanu, ale przede wszystkim dla Ciebie. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, a także pogorszenie odporności.

Reasumując, jeśli zdecydujesz się na wyposażenie pokoju w dywan – nie pierz go we własnym zakresie, możesz go zniszczyć, zmienić barwę, a w najgorszym wypadku narazić siebie i pozostałych domowników na brzydki zapach i rozwód szkodliwej pleśni. Pralnia dywanów Bryza Lublin zajmie się tym dla Ciebie.

oceń artykuł