Dywany wykonane z wełny cieszą się sporą popularnością. Przede wszystkim cenimy je za naturalność, niezwykłe walory estetyczne oraz brak problemów w trakcie użytkowania. W przypadku tego typu dywanów trzeba mieć świadomość, jak dbać o ich świeżość, co może pogorszyć ich wygląd i jednocześnie, czy pralnia dywanów podejmie się wyczyszczenia widocznych plam?

Dywany wełniane — o tym musisz pamiętać przed zakupem

W trakcie dekorowania wnętrza ogromne znaczenie odgrywa wybór właściwego dywanu. Na szczególną uwagę zasługuje wełna, gdyż jest bardzo miła w dotyku, odporna na plamy i jednocześnie jest zaliczana do wytrzymałych materiałów. Zwróć uwagę na wygląd wybieranego dywanu, cenne właściwości oraz przeznaczenie. Jeśli dobrze się prezentuje i będzie pasował do dominującego w pokoju stylu – nie wahaj się przed zakupem.

Kiedy nowy nabytek znajdzie się już w pokoju, możesz spodziewać się pylenia. Drobny pyłek unosi się nad podłogą w trakcie chodzenia oraz wykonywania innych czynności. Nie jest on szkodliwy i jest uwarunkowany specyfiką surowca. Wraz z biegiem czasu będziesz zauważać coraz mniej drobinek unoszących się w powietrzu (na skutek regularnego odkurzania i chodzenia). Pranie dywanów również zmniejszy intensywność pylenia i sprawi, że używanie chodników wykonanych z wełny będzie niezwykle przyjemne.

 Kiedy dywan z wełny jest regularnie używany, zauważysz odkształcanie się runa. To efekt odkurzania, intensywnego chodzenia i stawiania różnych sprzętów i mebli na jego powierzchni. W omawianej sytuacji możesz mieć wrażenie, że na dywanie znajdują się jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Aby poprawić wygląd podłogi, zdecyduj się na pranie dywanów w profesjonalnej pralni.. Wszystkie nieestetyczne plamy znikną, a wnętrze znowu zacznie prezentować się bardzo atrakcyjnie.

Pamiętaj, że wełna wydziela charakterystyczny zapach, który jednak mija po pewnym czasie. Jeśli trudno Ci go znieść, czyszczenie dywanów Lublin to opcja, która pozwoli rozwiązać ten problem, zapewniając świeży, przyjemny aromat.

Wełna w różnych odcieniach na jednym dywanie — czy to dobrze wygląda?

Jeśli zdecydowałeś się na dywan wykonany z wełny, oczekujesz od niego najlepszej jakości i atrakcyjnego wyglądu. Jednak doświadczenie pokazuje, że nawet skorzystanie z jednej przędzy nie zawsze daje gwarancję jednolitego koloru. Pod żadnym względem nie należy odbierać tego w negatywny sposób i kojarzyć z wadą dywanów wełnianych. To jedna z cech charakterystycznych, którą należy potraktować jako zaletą. Różnica w kolorze może stanowić także skutek uboczny reakcji wełny na barwniki używane w trakcie procesów produkcji.

Pamiętaj, że oryginalne wysokiej jakości dywany wełniane powstają, dzięki pracy rąk ludzkich, a nie maszyn, dlatego na jednym modelu możesz zauważyć wiele kolorów, odcieni, barw oraz oczywiście oryginalnych wzorów. Nie wszystkie części są idealne i to właśnie wyróżnia je na tle innych modeli. Co przez to rozumiemy? Na autentycznym i zarazem oryginalnym dywanie możesz spodziewać się wielu gradacji. Chodzi o prążkowe poziome pasy albo pasma i różnice w cieniowaniu. W niektórych modelach zmiany bardzo rzucają się w oczy, a czasem są ledwo widoczne. To bardzo cenna cecha, która sprawia, że wybierany model nie tylko prezentuje się autentycznie, ale pozwala przenieść nas na Daleki Wschód, gdzie odbywa się ręczne tkanie dywanów. Służy do tego najlepszej jakości przędza, wymagane są także umiejętności tkackie i precyzja.

 

Dywany wełniane — sekret ich wyjątkowego charakteru

Dywany wełniane przędzone ręcznie są mniej precyzyjne i mniej dokładne niż modele oferowane przez fabryki dywanów, dlatego ich wygląd jest tak naturalny, a włókna mają różne odcienie i wzory. Wszystkie te cechy sprawiają, że całość zyskuje niezwykły charakter. Takiego efektu nie można uzyskać w trakcie produkcji maszynowej, mimo iż producenci dywanów bardzo często próbują odwzorować taki sposób szycia.

Podsumowując, różne odcienie na dywanach wełnianych pod żadnym pozorem nie powinny zostać określane jako wady. To cecha wrodzona, której nie można uniknąć (wynika ona z nieznacznych róznicach w uzytych barwnikach i wełnie). Wszystkie prace przy produkcji ręcznej wełnianych dywanów odbywają się bez użycia maszyn i specjalnego sprzętu. Dlatego brak idealnych wzorów, niewielkie różnice w barwach czy odcieniu należy potraktować jako objaw autentyczności i uczynić z nich atut.

Dywan wykonany z wełny to dzieło sztuki, które wymagało olbrzymich nakładów pracy i zaangażowania wielu osób. Aby podłoga prezentowała się atrakcyjnie, upewnij się, że Twój dywan poddawany jest regularnemu czyszczeniu. Pranie dywanów warto powierzyć grupie specjalistów, którzy dobiorą właściwą temperaturę w trakcie czyszczenia i skorzystają z odpowiednich produktów. Dodatkowo zajmą się usuwaniem wszystkich oznak użytkowania. Doświadczenie pokazuje, że nie w każdym miejscu można oddać ten typu chodnika, gdyż wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i ryzykiem finansowym. Pralnia dywanów Bryza w Lublinie nie obawia się takich zadań, a grono specjalistów i najlepsze produkty uzyte do czyszczenia dywanó sprawią, że podłoga znowu będzie prezentować się bardzo atrakcyjnie.

oceń artykuł