Dywany to świetny dodatek do salonu czy sypialni, jednak prezentują się atrakcyjnie i nadają wnętrzu charakteru, jeśli odpowiednio o nie dbamy. Wymagają one regularnego czyszczenia, odkurzania oraz wietrzenia. Wełniane dywany są bardzo wymagające, pralnia dywanów Bryza w Lublinie w sposób profesjonalny zajmie się ich czyszczeniem, co nie oznacza, że Ty na co dzień nie możesz ich pielęgnować w najlepszy z możliwych sposobów. Dowiedź się, jak powinno wyglądać pranie dywanów z wełny oraz co robić, żeby ulubione dodatki do wnętrza nie straciły swojego uroku.

Dywan wełniany

Wełniane dywany są bardzo wymagające, pralnia dywanów Bryza w Lublinie w sposób profesjonalny zajmie się ich czyszczeniem, co nie oznacza, że Ty na co dzień nie możesz ich pielęgnować w najlepszy z możliwych sposobów. Dowiedź się, jak powinno wyglądać pranie dywanów z wełny oraz co robić, żeby ulubione dodatki do wnętrza nie straciły swojego uroku.

Jakich środków możesz używać do prania wełnianych dywanów?

Każdy dywan musi być regularnie czyszczony, nawet ten wykonany z wełny. Raczej nie polecamy robienia tego we własnym zakresie, gdyż niewłaściwy dobór środków czy temperatury może przyczynić się do powstania nieodwracalnych szkód. Nie warto podążać także za radami, które licznie zalewają Internet – nie przynoszą żadnych efektów. W przypadku najbardziej wymagających dywanów potrzebne jest doświadczenie, odpowiednie sposoby czyszczenia oraz detergenty.  

Gotowe roztwory, które możesz nabyć w supermarketach albo zamówić w sklepie internetowym uszkadzają włókna, zmieniają kolor, dzięki czemu dywan staje się matowy i co tu dużo mówić – brzydki.

Pralnia dywanów Bryza w Lublinie ma w swoim gronie najlepszych specjalistów, którzy każdy dywan traktują w sposób indywidualny. Ważne jest dokładne analizowanie, czy dany model wykazuje odporność na farbowanie. Cały sukces czyszczenia polega również na stosowaniu ekologicznych, ale bardzo skoncentrowanych produktów. Służą one do prania dywanów, suszenia, pielęgnacji, a następnie pakowania. Twój dywan na pewno nie zostanie uszkodzony, gdyż wszystkie czynności wykonywane są starannie i z zachowaniem podstawowych zasad pielęgnacji.  

Para a czyszczenie dywanów wełnianych

Zastosowanie pary nie jest najlepszym sposobem na wyczyszczenie dywanów wełnianych. Dobrze sprawdza się w innych gatunkach, ale w przypadku delikatnego materiału może wywołać więcej szkód niż pożytku. Wykorzystanie pary wodnej sprawia, że we włóknach oraz kieszeniach pozostaje całkiem sporo wody. Z tego względu w dalszej kolejności pojawia się problem z usunięciem jej nadmiaru. Bądźmy szczerzy, w domowym zaciszu nie mamy specjalnych wyżymaczek czy suszarek. Wystawienie dywanu na podwórko może przyczynić się do zmiany koloru. Z kolei pozostawienie go na podłodze to pierwszy krok do wystąpienia pleśni oraz zgnilizny, które stanowią pożytek dla bakterii oraz zarazków. To także źródła brzydkiego zapachu.

Wełna to złożone włókno, w którym występują łuski, dlatego zatrzymują wodę. Pranie dywanów musi zostać dobrze przemyślane – tylko w takim przypadku nie przynosi sporo szkód. Podpowiemy Ci, że parę wodną możesz wykorzystać w przypadku dywanów wykonanych z włókien syntetycznych. Dywany okładzinowe również się do tego nadają, co jest związane z szybkim usuwaniem wilgoci.  

Domowe sposoby są o wiele tańsze, ale raz zniszczone włókna nie nadają się do naprawy. Stąd odpowiedź sobie na pytanie – czy dwa razy w roku nie warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie? To lepsze niż próbowanie własnych sił i narażanie się na spore straty?

Jak często należy czyścić dywany z wełny?

Dobrej jakości dywan to spory wydatek, dlatego nie ma sensu kupować pięknego modelu, a następnie zaniedbywać go. Stąd pranie dywanów z wełny powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Jednak jeśli w Twoim domu przewija się sporo gości albo są domowe zwierzęta, raz na 6 miesięcy to minimum. Oczywiście pomiędzy wizytami w pralni zadbaj o odkurzanie dywanu dwa razy w tygodniu (najlepiej sprawdzi się odkurzacz stojący, gdyż zasysa więcej brudu).

Jaką pielęgnację dywanu możesz wykonać we własnym zakresie?

Dywan wełniany może wyglądać na czysty, mimo iż w środku znajdują się kilogramy brudu, roztoczy i innych zarazków. Jest to uwarunkowane występowaniem we włóknach chłonnych mikroskopijnych łusek. Przyczyniają się do tego także metody tkania dywanów – mają stosunkowo małe kieszonki gromadzące brud.

Niezwykle ważne jest regularne odkurzanie, które pozwala zebrać naskórek, kawałki jedzenia, kurz, czy brud. Piasek i inne zanieczyszczenia mogą występować także pomiędzy podłogą a dywanem. Jest to uwarunkowane kruszeniem się brudu w trakcie chodzenia po posadzce, co sprawia, że podłoże ściera się coraz bardziej. Co możesz z tym zrobić? Przede wszystkim odkurzaj każdą stronę dywanu (przód i tył oraz boki), dodatkowo wycieraj podłogę pod nim. Takie działania połączone z usługami, które świadczy pralnia dywanów Lublin, dają gwarancję nienagannego wyglądu podłogi przez wiele lat. Twój dywan będzie zachwycał. Ty nie będziesz martwić się czyszczeniem go we własnym zakresie, plamami czy coraz bledszymi kolorami. Pozostaw swój ulubiony dywan w rękach profesjonalistów. Oni doskonale wiedzą jak zająć się wymagającym, ale bardzo urokliwym dywanem z wełny.

oceń artykuł