plesn na dywanie

Dywany stanowią bardzo ważny dodatek do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Przede wszystkim zapewniają komfort termiczny, ale dodatkowo przypisuje im się rolę estetyczną. Aby przez długi czas prezentowały się nienagannie i nie stały się siedliskiem bakterii oraz zarazków, pamiętaj o regularnym czyszczeniu. Pranie dywanów przez specjalistów pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, które znajdują się głęboko we włóknach, a nawet starych i trudnych do usunięcia plam. Warto też pamiętać, że na wykładzinie może pojawić się szkodliwa i nieestetyczna pleśń. Czy pralnia dywanów Lublin rozprawi się z tym problemem?

Pierwsze oznaki pleśni na dywanie

Pleśń jest szkodliwa dla każdego człowieka, a kiedy pojawi się na dywanie, w zastraszającym tempie może rozprzestrzenić się na pozostałą część domu czy mieszkania. Szkodliwe zarodki występują zarówno na wykładzinie wykonanej z materiałów nieorganicznych, jak i naturalnych, do których zaliczamy wełnę i jedwab. Jeśli masz już świadomość, że pleśń może pojawić się na Twoim dywanie, pamiętaj, że rośnie w różnych miejscach (również niewidocznych gołym okiem). Nieestetyczne plamy mogą pojawić się pod dywanem, a nawet głęboko we włóknach (odkrycie pleśni nie należy do łatwych zadań). Z tego względu warto skorzystać ze specjalistycznych porad, które ułatwią odnalezienie problematycznych miejsc.

Nieprzyjemny zapach

Kiedy w domu czy mieszkaniu pojawi się nieprzyjemny zapach, można spodziewać się, że na dywanie zaczęła się rozwijać pleśń. Zapach utożsamia się ze specyficzną wonią wydobywającą się z piwnicy. Po dłuższym czasie nasze nozdrza przyzwyczajają się do pleśni, jednak jest ona bardzo nieprzyjemna dla osób, które odwiedzają dom w charakterze gości. Charakterystyczna woń unosi się od razu po otwarciu drzwi wejściowych. Profesjonalne czyszczenie dywanów to jedyne rozwiązanie w omawianej sytuacji.

Wilgoć

Pojawienie się pleśni jest uwarunkowane nadmierną wilgotnością w pomieszczeniach, ale zmiany mogą wystąpić także po bardzo krótkim kontakcie z wodą. Niestety, wystarczy wylany sok. Wilgotne plamy na dywanie bardzo często świadczą o nieszczelności podłogi. Pleśń pojawia się także na dywanach, które zostały przechowywane w piwnicy albo na strychu. Jeśli wykładzina pozostawała wilgotna przez długi czas, rozwój pleśni może zostać zatrzymany tylko w przypadku szybkiego wysuszenia oraz zastosowania odpowiednich środków przeznaczonych do dywanów.  

Wiek dywanu

Bardzo często nie jesteśmy w stanie wyrzucić przedmiotów, dodatków czy mebli, gdyż odczuwamy swego rodzaju sentyment. Ten problem bardzo często dotyczy także dywanów. Niestety, wraz z upływem czasu, wykładzina staje się coraz bardziej podatna na występowanie pleśni. Zapach dochodzący z podłogi to nie skutek starzenia się dywanu, który łączy się z utratą koloru i zmianą faktury. Nieprzyjemna woń jest jednoznaczna z rozwijającymi się zarodkami pleśni.

Zmiana w kolorystyce

Pranie dywanów to najlepszy sposób, żeby podłoga doskonale pachniała, prezentowała się atrakcyjnie i była wolna od szkodliwej pleśni. Kiedy na wykładzie pojawiają się całkiem nowe kolory w kolorze zielonym albo nawet czarnym to jednoznaczna oznaka, że dywan wymaga szybkiej interwencji. Doświadczenie pokazuje, że większość dywanów zostaje zaatakowana od spodu, a na górnej warstwie pojawiają się właśnie plamy i przecieki.

Alergia

Pleśni, nie można pod żadnym pozorem ignorować, gdyż wywołuje spore problemy ze zdrowiem. Przede wszystkim może stać się przyczyną astmy oraz zapalenia oskrzeli. Na szczególną uwagę zasługują przypadki zdrowych ludzi, którzy nieoczekiwanie zaczęli zmagać się z problemami z oddychaniem albo chorobami górnych dróg oddechowych. Winy należy poszukać w dywanie, gdyż prawdopodobnie zarodki pleśni odpowiadają za pogorszenie stanu zdrowia.

Jak usunąć pleśń z dywanu?

Kiedy w domu czy mieszkaniu pojawi się pleśń, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Jej usunięcie warto zacząć od umycia zainfekowanej powierzchni przy pomocy wody oraz płynu do mycia naczyń. Następnie po wysuszeniu i wnikliwej obserwacji należy zwrócić uwagę czy zmiany powracają, a może zniknęły na dobre. Jeśli najprostszy sposób nie przyniesie żadnych rezultatów, trzeba zdecydować się na mocniejsze środki, czyli zastosować amoniak. Pleśń popryskana roztworem amoniaku nie rozprzestrzenia się z zainfekowanych miejsc i nie odrasta. Nie należy przesadzać z ilością amoniaku, gdyż przygotowany we własnym zakresie środek może stać się przyczyną niekorzystnych zmian w wyglądzie wykładziny.

Jeśli masz świadomość, w jaki sposób rozpoznać pleśń, nie powinieneś mieć problemów z jej usunięciem. Niestety, w większości przypadków domowe sposoby nie wystarczają. Dlatego w omawianej sytuacji warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje pralnia dywanów Bryza Lublin. Pod tym linkiem widoczny jest cennik

oceń artykuł