Impregnacja dywanów – co warto wiedzieć

Impregnacja dywanów to szereg niezbędnych czynności, które pomagają zachować wykładziny czy dywany w nienagannej kondycji przez długie lata. Zabiegi wykonane przez specjalistów mają za zadanie chronić podłogę przed nadmiernym zabrudzeniem oraz ułatwiać usuwanie plam. Zastosowanie specjalnych środków (filtru wzbogaconego o fluor) sprawia, że na dywanie przez długi czas nie widać żadnych odznak użytkowania. Kurz, brud, roztocza i inne  zanieczyszczenia nie przedostają się w głąb tkaniny, ale zatrzymują się na powierzchni. Dzięki czemu można je szybko usunąć. Zanim zdecydujesz się umówić wizytę, przekonaj się, poznaj zalety impregnacji. Dopytaj także czy pralnia dywanów Lublinie podejmuje się takiego zabiegu.

Czy wszystkie dywany nadają się do impregnacji?

Najpierw pranie dywanów, a dopiero później przychodzi czas na impregnację. Tak działają pralnie, które zapewnią nienaganny wygląd Twojego dywanu czy wykładziny. Zabieg impregnacji stosuje się na wszystkich rodzajach dywanów (pod warunkiem, że producent dozwolił pranie wodne tkaniny). Powinieneś wiedzieć, że sposób impregnacji jest ściśle związany z rodzajem dywanu czy wykładziny i dopiera się go indywidualnie. Specjalna powłoka sprawia, że usuwanie plam nawet we własnym zakresie nie stanowi większego problemu. Dodatkowo podłoga prezentuje się atrakcyjnie, na dłużej zachowuje swoją świeżość i oryginalny kolor.

impregnat na dywanie

 

Czy to dobry moment na impregnację?

Impregnacja jest szczególnie ważna w przypadku dywanów i wykładzin, które już wcześniej zostały poddane temu zabiegowi (wykonał go producent). Wraz z upływem czasu warstwa ochronna staje się coraz słabsza, aż całkowicie zanika. Aby przywrócić podłodze dawnego blasku, wystarczy wykonać dwie podstawowe czynności. W pierwszej kolejności pranie dywanów Lublin, a następnie ponowna impregnacja. Specjaliści z pralni wykonają wszystkie potrzebne zadania przy pomocy sprawdzonych i skutecznych preparatów, usuną wszystkie plamy oraz zabrudzenia. Oprócz tego pozbędą się jakże niebezpiecznych alergenów i roztoczy, które regularnie pogarszają stan zdrowia. Po wyjściu z pralni dywan prezentuje się jak nowy i pozostaje w doskonałej kondycji przez co najmniej pół roku.

W sytuacji, kiedy wykładzina czy dywan nie zostały wcześniej poddane impregnacji, nie ma przeszkód, aby zdecydować się na to w dowolnym czasie. Najpierw odbywa się pranie dywanów, po którym dywan jest wolny od plam, zabrudzeń, martwego naskórka i innych zanieczyszczeń znajdujących się na podłodze. Po dokładnym wysuszeniu odbywa się impregnacja. Specjalna warstwa ochronna zapewnia dłuższą żywotność dywanu, a także zatrzymuje zabrudzenia i rozlane ciecze na samej górze powierzchni. Impregnacja oraz pranie sprawiają, że dywan prezentuje się tak samo dobrze, jak w dniu zakupu.

Najlepszy czas na wykonanie impregnacji to tuż po zakupie. Później musisz pamiętać o regularnym praniu dywanu i ponownym zakładaniu środków ochronnych (nie rzadziej niż raz na pół roku). Wszystkie zalety związane z impregnacją warunkuje ochronne działanie fluoru. Dzięki niemu podłoga prezentuje się nienagannie i jednocześnie jest wolna od plam i zabrudzeń, które łatwo usuniesz.

Rodzaje impregnatów na dywanach

Czyszczenie dywanów Lublin połączone z impregnacją sprawia, że podłoga w domu, biurze czy sklepie prezentuje się atrakcyjnie. Oprócz tego jest chroniona przy pomocy specjalnego środka wzbogaconego o fluor. Możesz zdecydować się na jeden z trzech rodzajów impregnacji. Pierwszy z nich znany jest pod nazwą impregnacji hydrofobowej. Sprawdza się przede wszystkim w przemyśle włókienniczym i sprawia, że podłoga pozostaje wolna od plam i innych zabrudzeń, które wnikają w głąb tkaniny. Warstwa ochronna zapobiega regularnemu pogarszaniu wyglądu podłogi na skutek chodzenia, przesuwania mebli, przenoszenia jedzenia i wykonywania innych czynności. Kiedy specjaliści nałożą środek, potrzebuje on czasu do całkowitego wyschnięcia. Przyczynia się do wytworzenia na dywanie czy wykładzinie bariery ochronnej odpowiadającej za wypychanie wody do góry. W związku z tym dywan jest chroniony przede wszystkim przed substancjami płynnymi (nie zaszkodzi mu nawet rozlane wino). To najdroższy, ale jednocześnie najbardziej skuteczny sposób impregnacji.  

Flurochemiczna impregnacja chroni przed plamami oraz sprawia, że wszystkie czynności pielęgnacyjne, do których zalicza się pranie czy usuwanie zabrudzeń, przebiegają szybciej i sprawniej. Precyzyjnie nałożony środek zapewnia ochronę włókien znajdujących się na samej górze, jak i tych występujących głęboko. Przed brudem chroni tylko przez kilka miesięcy, gdyż na skutek chodzenia i odkurzania całkowicie znika z powierzchni.  

Już na koniec warto wspomnieć o stosunkowo rzadko wybieranej metodzie impregnacji, czyli przeciwogniowej. Tarcza ochronna sprawia, że ryzyko rozproszenia się ognia jest jeszcze niższe. To opcja, którą warto zastosować, kiedy Twój dywan znajduje się w niewielkiej odległości od kominka albo pieca.

O impregnacji nie mówi się dużo, zdecydowanie częściej porusza się kwestię taką jak pranie dywanów, a tak naprawdę oba zabiegi powinny być ze sobą połączone. Właściwa ochrona ułatwia dbanie o wygląd  podłogi i sprawia, że na dywanie nie widać zabrudzeń oraz nie gromadzą się na nim szkodliwe bakterie i roztocza.

oceń artykuł