fredzle dywanu

Dywany to nieodłączny element wystroju naszych domów. Jednak różnią się między sobą zastosowanym materiałem, metodą szycia, kolorystyką oraz dodatkami. Dzisiaj skupimy się na frędzlach — niektórzy je uwielbiają, a inni z kolei starają się ich za wszelką cenę unikać. Skąd taka różnica zdań? Przede wszystkim frędzle są nieco problematyczne, jeśli chodzi o zachowanie ich w dobrym stanie, szybko widać na nich brud. Po zakupie dywan prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale wraz z upływem czasu grzywka zaczyna się strzępić, frędzle stają się zdecydowanie krótsze oraz oczywiście każde nawet najmniejsze zabrudzenie jest na nich bardzo widoczne. Pranie dywanów z frędzlami musi odbywać się przy pomocy odpowiednich technik i detergentów, dlatego wymaga zdecydowanie dłuższego czasu i większego zaangażowania. Czy to zadanie, któremu można sprostać w domowych warunkach? Zdecydowanie nie, dlatego pralnia dywanów Bryza w Lubline zajmie się dbaniem o nienaganny wygląd dywanów i zrobi to w najlepszym stylu.

Frędzle — cenny czy uciążliwy dodatek do dywanu?

Frędzle to nici połączone z wełnianymi oraz jedwabnymi węzłami. Prezentują się bardzo atrakcyjnie, są miękkie i przyjemne w dotyku i jednocześnie nadają dywanom niepowtarzalnego charakteru. W przypadku dywanów tkanych ręcznie frędzle zaczynają się na jednym końcu, biegną przez środek i są ponownie widoczne po drugiej stronie dywanu. Stanowią tak zwany szkielet, który prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale podatny jest na wiele negatywnych zjawisk.

Bardzo często odrywają się, rozplątują oraz rozrywają. Wiele osób wskazuje również na ścieranie, co zdecydowanie pogarsza wygląd podłogi.  Warto dodać, że pogorszenie wyglądu frędzli to efekt niewłaściwe odkurzania, obecności zwierząt w domu, które traktują je jako swoją zabawkę i niszczą w bardzo krótkim czasie.

Jeśli chodzi o inne dywany, do produkcji stosuje się specjalne maszyny czy klej – po zużyciu frędzli, możesz je po prostu oderwać. Na ich miejsce naszyjesz nowe i podłoga znowu zacznie prezentować się atrakcyjnie bez względu na częstotliwość użytkowania pomieszczenia oraz wiek dywanu.

Kiedy chodzi o ręcznie tkane dywany, sytuacja jest nieco inna, gdyż frędzle stanowią najważniejszy element. To podstawa. W tym przypadku pod żadnym pozorem nie można ich odrywać, gdyż przyczynią się do zniszczenia całego dywanu. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwalają uniknąć wyrzucenia dywanu. Co możesz zrobić?

Co zrobić ze zniszczonymi frędzlami?

Kiedy wybierasz się do sklepu kupić dywan, większość z nich ma bawełniane podłoże, które po upływie kilku miesięcy prezentuje się nieestetycznie. Zniszczony i brudny dywan niekorzystnie wpływa na estetykę całego pomieszczenia. To najlepszy czas, żeby zdecydować się na czyszczenie dywanów w pralni. Prania dywanów nie można wykonać w domowym zaciszu, gdyż brud jest bardzo widoczny. Zastosowanie specjalnego szamponu rozmazuje zanieczyszczenia po całej powierzchni, co sprawia, że efekt jest jeszcze gorszy. Pranie dywanów wymaga zastosowania silnych środków oraz odpowiedniej temperatury. Aby uzyskać bardzo dobre rezultaty potrzeba umiejętności oraz właściwej technologii.

Sprawdz jak pierzemy dywany w naszej pralni :

Pamiętaj, kiedy decydujesz się na dywan z bielutkimi frędzlami, musisz mieć świadomość, że zostały one wybielone. Zastosowane środki niekorzystnie wpłynęły na kondycję materiału. Oczywiście grzywka prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale początkowy efekt mija bardzo szybko. Chemiczne uszkodzenia, które powstają na skutek wybielania, pochłaniają wszystkie bakterie i zanieczyszczenia. Jednocześnie frędzle odgrywają się, w trakcie pociągania. W tej sytuacji jakiekolwiek pranie dywanów w domowym zaciszu wiąże się z całkowitym zniszczeniem.

Możesz zdecydować się także na przycięcie grzywki, gdyż brud stanie się wtedy mniej widoczny. Frędzle nie zostaną wciągnięte przez odkurzacz czy  oderwane w trakcie chodzenia.

Mocno zniszczone frędzle możesz wymienić. Bardzo ważne, aby do tego zadania podejść delikatnie i z należytą precyzją. Jest to związane z delikatnym materiałem, który może zniszczyć się przy każdym nieprzemyślanym kroku.

Pralnia dywanów Bryza zajmuje się nie tylko czyszczeniem, ale doskonale poradzi sobie również z naprawą. Dobre jakości dywan nie zawsze jest nie do uratowania. Istnieją sprawdzone sposoby renowacji oraz czyszczenia, które jednak wymagają umiejętności, doświadczenia i dobrej jakości detergentów. Jeśli szukasz Pranie dywanów Lublin to zapraszamy do naszej pralni.

oceń artykuł